Key features
| Loading capacity | 500 kg |
| Coil outer Ø | 1200 mm |
| Ø expansion range | 250 – 550 mm |
| Strip width | 300 mm |
Key features
| Loading capacity | 500 kg |
| Coil outer Ø | 1200 mm |
| Ø expansion range | 250 – 550 mm |
| Strip width | 300 mm |
| Type | H500/1250ZR/10M/L3/N1 |
| Machine No | 20251029 |
| Year of manufacture | 2026 |
| Process flow direction | From left to right |
| Mandrel | Manually adjustable with 3 segment jaws |
| Drive system | Gear motor and frequency converter |
| Loop control | Capacitive sensor for start/stop cycles |
| Rotating speed | 2 – 20 min-1 |
| Electrical supply | 230 V / 50 Hz / 1L+N+PE |
| Product type | Decoiler |
|---|---|
| Category | Stock machines |